skip to Main Content
663 750 527

“Płynnym narzędziem” nazywam płyn obróbczy, który jest podawany na drut molibdenowy podczas cięcia. Ten element technologii wycinania na obrabiarkach DM-CUT jest traktowany bardzo poważnie. Właściwy dobór płynu obróbczego i jego prawidłowe podawanie na pracujący drut molibdenowy, to połowa sukcesu tych maszyn. Od tego zależy w dużej mierze powierzchnia detalu po cięciu.
Płyn obróbczy ma cztery podstawowe zadania:
1. Zapewnia odpowiednią izolację.
2. Przekazuje identyczne, powtarzalne ładunki elektryczne w określone miejsce.
3. Chłodzi elektrodę i obrabiany materiał, chroni przed upaleniem.
4. Przepłukuje szczelinę.
Jeżeli te zadania nie będą wykonane prawidłowo, drut będzie się rwał a powierzchnia po cięciu będzie bardzo słaba.

Dobór płynu.

DM-CUT podczas opracowywania technologii cięcia różnych materiałów o różnych wysokościach, testował kilka płynów obróbczych. Zdecydowano się na koncentraty płynów obróbczych chińskiej firmy “Zhejiang Jiarun WEDM cooling oil manufactory”, która oferuje płyny obróbcze dedykowane do wycinania materiałów o różnych wysokościach, do 500 mm włącznie.
Ten płyn obróbczy, to rozrobiony w odpowiednim stosunku koncentrat tzw. “mydła”. Koncentrat dostarczany jest w puszkach o wadze 2 kg. Rozrabia się go w zwykłej wodzie lub wodzie destylowanej. Lepsze efekty pracy osiągniemy stosując wodę destylowaną.

Tak było jeszcze kilka lat temu. Od co najmniej 5 lat fabryka DM-CUT zarzuciła takie rozwiązanie. Popularne “mydło” nie sprawdza się tak jak koncentrat płynu obróbczego 4U-808. 

Teraz stosowany jest jest wodny koncentrat 4U-808, który wlewamy w odpowiednim stosunku do wody dejonizowanej. Wielka zaletą tego płynu jest to, że podczas pracy powierzchnia detalu jest cały czas czysta, nie ma na niej osadu. Ma to kolosalne znaczenie w przypadku, gdy cięcie jest wykonywane na więcej niż 1 raz. Cięcia wygładzające są stabilne, iskra nie musi się “przebijać” przez osad na detalu. Wynik – lepsza jakość powierzchni.
Koncentrat dostarczany jest w pojemnikach 11 kg.

Zdecydowanie polecam przejście z “mydła” na koncentrat 4U808. Wielu operatorów maszyn już to zrobiło z bardzo dobrymi efektami. Finansowo jest to też dobre rozwiązanie.

nowy plyn

Podawanie płynu na drut.

Płyn obróbczy należy podawać na drut tak, żeby “otulał” drut. Drut powinien “zabierać” płyn za sobą podczas ruchu. Należy tak dobrać ciśnienie, aby płyn nie powodował drgań drutu i aby dostawał się do szczeliny a nie “odbijał” się od materiału, co natychmiast będzie zauważalne na powierzchni po cięciu.

Kiedy wymieniać płyn obróbczy?

To jest dosyć trudne pytanie i nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Płyn podczas pracy maszyny będzie się brudził, będą w nim opiłki metalu, które powstaną podczas elektrodrążenia. Płyn jest poddawany filtrowaniu, ale z czasem jego zabrudzenie spowoduje, że zadania jakie ma płyn, nie będą dobrze wykonywane. Podstawowymi objawami, że należy wymienić płyn, będzie gorsza jakość powierzchni, niestabilność cięcia, zwarcia, zrywanie drutu. Doświadczenie operatora podpowie mu, kiedy należy płyn wymienić w całości. Wtedy też wymieniamy lub dokładnie czyścimy filtr.
Należy pamiętać o systematycznym dolewaniu płynu, który paruje.